Gaviscon Tablet

Gaviscon Tablet Aljinik asit 500 mg 60 Çiğneme Tableti

Mide yanmalarında endike antireflü preparat.

Mide asidi ve safranın ösefagusa reflüsünden kaynaklanan ağrıları reflüyü baskılayarak giderir. Gebeliktekiler dahil mide yanması, dispepsi, reflü ösefajit, regürjitasyon ve retrosternal ağrılarda endikedir.

Doz: Yemeklerden sonra ve yatarken 1-2 tablet.

FORMÜLÜ:

Her tablette; etken madde olarak 500mg aljinik asit, 25 mg Magnezyum trisilikat, 100mg kuru aluminyum hidroksit jeli, 170mg sodyum bikarbonat ve ayrıca tatlandırıcı (Mannitol, xylitol, sodyum sakkarin ) ile koku verici (Limon aroması No:2) içerir.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ:

Gaviscon Tablet alındıktan sonra mide asidi ile reaksiyona girerek mide içinde hareket eden ve pH’sı mide muhtevasından daha yüksek olan bir jel meydana getirir. Ciddi durumlarda jel, kendisi özofagusa doğru geri gidebilir ve tahriş olmuş mukozayı koruyarak daha fazla enflamasyonu önler, iyileşme başlar.

ENDİKASYONLARI:

Gaviscon Tablet, mide asidi ve safranın özofagusa doğru reflüsünden kaynaklanan ağrıları, doğrudan doğruya reflüyü baskı altında almak suretiyle ortadan kaldırır. Gebeliktekiler dahil mide yanmaları, reflü özofajit, regurjitasyon ve retrosternal distres durumlarında endikedir.

KONTRENDİKASYONLARI:

Belirli bir kontrendikasyonu veya etkisi rapor edilmemiştir. Ancak hiperkalemi, ventriküler fibrilasyon, gastrointestinal veya rektal kanama, kabızlık, hemoroid, hipertansiyon, hipoparatiroidizm, apandisit, siroz, kronik diyare, karaciğer harabiyetleri, ülseratif kolit gibi rahatsızlıklarda dikkatle kullanılmalıdır.

UYARILAR VE ÖNLEMLER:

Gaviscon tablet 47mg (2.04 mmol) sodyum içerdiğinden, sodyum kısıtlaması uygulanan hastalarda dikkatle kullanılmalıdır. Aljinat gastrointestinal sistemden emilmediği için Gaviscon Tablet laktasyonda ve hamilelikte kullanılabilir.

YAN ETKİLER:

Hiçbir yan etkisi rapor edilmemiştir.

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

İLAÇ ETKİLEŞMELERİ:

Gaviscon tetrasiklin grubu antibiyotiklerin emilimini ve aktivitesini azaltabilir. Bu nedenle bu tür ilaçlarla Gaviscon’un alınması arasında en az 1 saatlik ara bulunması gerekir.

KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU:

Yetişkinler ve 12 yaşından büyük çocuklar için dozaj; yemeklerden sonra ve yatarken 1-2 tablettir.

Tabletler iyice çiğnenmelidir. (Tabletleri kırıp küçük küçük parçalar halinde çiğnemek faydalı olabilir.) İstenirse üzerine su içilebilir.

DOZAŞIMI VE TEDAVİSİ:

Gaviscon’un etkisi, çoğunlukla fiziksel olduğu için doz aşımından dolayı rahatsızlık ve tehlike rapor edilmemiştir. Meydana gelmesi muhtemel abdominal gerginlik ise konservatif olarak tedavi edilir.

SAKLAMA KOŞULLARI:

30o C nin altında, serin ve kuru bir yerde saklanmalıdır.

Çocukların ulaşamayacağı yerlerde ve ambalajında saklayınız.

TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ VE AMBALAJ İÇERİĞİ:

20’şer tabletlik 3 tüp halinde 60 tabletlik ambalajlarda.

PİYASADA MEVCUT DİĞER FARMASÖTİK DOZAJ ŞEKİLLERİ:

Gaviscon Liquid 100 ml ve 200 ml.

Hekime danışmadan kullanılmamalıdır.

Reçetesiz satılır.

RUHSAT TARİHİ VE NO.: 23.11.1987 – 87/71

RUHSAT SAHİBİ VE İTHALATÇI FİRMA:

ALI RAIF ILAÇ SAN. A.Ş.

İkitelli Organize San. Bölgesi

Haseyad II. Kısım No:228

34670 İkitelli / İst

Tel: 0212 549 25 42

Fax: 0212 549 25 50

ÜRETİM YERİ:

Reckitt & Colman Ltd.

İngiltere

Kaynak: Ali Raif İlaç San.